Savremena geografija ne može postojati kao nauka ukoliko ona ne obuhvata i ne razjašnjava sve kompleksne geografske veze. Ona otkriva uzroke neravnomjernih pojava na Zemlji, proučava promjenu tih pojava u vremenu, dokazuje njihovu uzajamnost, shvata ulogu rada u preobražaju prirode u raznim historijskim etapama društvenog razvića i si. Neki geografi smatraju da zajedno s komponentnim geografskim disciplinama iščezava sintetička geografija. Podjednako geomorfologija, klimatologija, hidrografija, industrijska geografija i đr. izučavaju djelimične oblike uzročno-posljedičnih veza unutar geokomponenata: tla, vode, reljefa, zraka, klime i si., kao i veze među istorodnim geo-komponentama. Sintetička geografija ne izučava aritmetičku sredinu djelimičnih uzroka geografskih pojava koje su sagledane u komponentnim geografskim disciplinama već uzajamne komponente unutar geografskog kompleksa od kojeg zavisi oblik konkretnog landšafta, zone ili ekonomskogeografske regije. Da bi preobrazili prirodni u kulturni landšaft neophodno je prethodno izučiti veze svih elemenata koje čine prirodni landšaft i, prije svega, puteve njegovog samorazvića. Tako, na primjer, polderi u Nizozemskoj ne pokazuju svoju tipičnu vještačku komponentu u mjeri u kojoj su direktno nastali djelovanjem čovjeka.
Rezolucijom Međunarodne konferencije u oblasti zaštite životne sredine koja je održana u Otavi 1986. godine predloženo je da se prirodno-teritorijalni kompleksi posmatraju kao »operativne jedinice« biosfere u okviru kojih je potrebno rješavati upravljanje prirodnom sredinom.
U proučavanju različitih negativnih procesa u prirodnoj sredini i mogućnosti upravljanja antropogenim procesima pruža landšaftno-geografski pristup. Ovaj pristup se zasniva na nekoliko etapa i nivoa istraživanja.
0 komentari:
Speak up your mind
Tell us what you're thinking... !