-Druga etapa je predstavljena konkretnom ekspertnom ocjenom geosistema s ciljem mogućeg poboljšanja i očuvanosti njegovog potencijala i prirodne osobenosti.
-Treća etapa uključuje prirodni i antropogeni monitoring na poremećenim geosistemima. Monitoring geosistema omogućuje sagledavanje intenziteta negativnog djelovanja i prognoziranje negativnog razvića.
-Četvrta etapa podrazumijeva optimalno prilagođavanje i uvođenje mjera zaštite geosistema. Optimizacija ne podrazumijeva maksimizaciju produktivnosti, već vid zaštite geoekoloških procesa i racionalnog odnosa na geosisteme i samo u razmj erama koliko su oni sposobni da se samoregulativno obnavljaju.
Važna uloga geografske nauke u proučavanju životne sredine ogleda se u sačinjavanju mreže zaštićenih teritorija. Po ugledu na opredjeljenja drugih stručnjaka među geografima, i posebno u početnoj fazi tretmana kvaliteta životne sredine, javila se težnja za zaštitom iskonski očuvane-malo dirnute ili pak nedirnute prvobitne prirode. Kod ovog pristupa dolaze do izražaja dva pravca ili dvije koncepcije i to:
-težnja za očuvanjem iskonske prirodne sredine i
-zaštita fiziološki zdrave životne okoline.
Zaštita iskonske prirodne sredine podrazumijeva potpuno očuvanje u svom prvobitnom obliku, ako je to moguće, tipičnih dijelova prirodnih pokrajina ili rezervata prirode, prirodnih odnosno nacionalnih parkova u najužem smislu riječi. Ova koncepcija je u određenim slučajevima, bez sumnje, hvale vrijedna, naročito onda kada zaštićena područja služe u naučna istraživanja prirodnih procesa. U ovim slučajevima radi se o zaštiti okoline jer rezervati prirodne sredine isključuju, urbane sisteme, privrednu djelatnost, osim rijetkih funkcija koje su vezane za postojanje i održavanje rezervata, te neke oblike, naravno uz nadzor, turističke djelatnosti.
Sasvim je drugačija stvar kada je riječ o zaštiti prirodne po-krajine zbog njenih estetskih ili rekreacionih vrijednosti.
0 komentari:
Speak up your mind
Tell us what you're thinking... !