Životna sredina je trodimenzionalna (prostorno, vremenski i strukturalno) definisana kategorija unutar konkretnog geografskog prostora. Ona nije statična, već je dinamična kategorija, u kojoj procesi i pojave imaju homogeno univerzalan karakter. Svi procesi i pojave od najnižeg do najvišeg nivoa su povezani u cjelinu u kojoj vlada veliki, gotovo savršen stepen sistemnosti.Spoznaja o sistemima, posebno u prirodnim naukama, omogućila je utvrđivanje uvjetovanosti i međusobne povezanosti pojava i procesa konkretne geografske sredine i uopće geografskog omotača. Saznanje o vezama između žive i nežive prirode, i elementarne povezanosti društva sa elementima prirodne sredine u osnovi predstavlja sistemnost istraživanja prirodne i društvene sredine.
Definisanje životne sredine ili bilo koje druge sredine nije kompletno, ukoliko nisu obuhvaćeni svi pokazatelji odnosa i veza između strukturnih elemenata sredine. Filozofska nauka sistem definiše kao skup spoznaja, koje su određene po ideji uslovnosti pri čemu preovlađuje jedinstvo. Svođenje saznanja se vrši u okvire strogo zatvorenih i izgrađenih sistema koji su jasno razrađeni i zasnovani na tačno utvrđenim principima.
U fizici se pod sistemom podrazumijeva cjelokupnost fizičkih elemenata i može biti homogeni i heterogeni na koje djeluju unutrašnji i spoljašnji faktori. Homogeni sistem je onaj koji se sastoji samo od jedne faze i nije podložan razbijanju na podsiste- me. Heterogeni sistem je takav koji traje u više faza i sastavljen je od više podsistema.
Opća teorija sistema izučava se u matematičkoj logici. U njoj se razrađuju svi osnovni principi sistemskog djelovanja pojava i procesa.
U teoriji sistema se pod determinantom sistema podrazumijeva određena cjelina sastavljena od uzajamno povezanih međedusobno uvjetovanih jedinki ili elemenata. Sistem je komposcijska cjelina elemenata u kojem postoje stalne uzajamno uslovljene interakcije, kako između, tako i unutar samih komponenata. Dakle, sistem definišu njegovi elementi, međuelementarne veze i odnosi, unutrašnja energija sistema i odnos sistema prema uticaju spoljašnjih faktora.
Kompleksna i komponentna geografska nauka u osnovi predstavlja sistem. Sistem je prisutan i u definiciji geografije jer je ona sistem prirodnogeografskih i društvenogeografskih nauka koje izučavaju omotač Zemlje, prirodne i proizvodne geokomplekse i njihove geokomponente. Medu sistemom geografskih nauka postoji tijesna veza jer se geokomponente međusobno dopunjuju i djeluju u interakciji te zajedno čine cjelovit sistem.
0 komentari:
Speak up your mind
Tell us what you're thinking... !